"Enter"a basıp içeriğe geçin

2 – 6 Nisan 2018 Haftalık Ekonomik Gelişmeler

Yatırımcılar önümüzdeki hafta yeni çeyreğin başlamasıyla Dolar’ın son kazançlarını koruyup korumayacağını takip edecek. Küresel ticaret korumacılığı soruları ve ABD ekonomisinin görüntüsü akılların bir köşesinde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Yatırımcılar Cuma günü ABD para politikasının Fed’in iki hafta önce gerçekleştirdiği yılın ilk artırımı doğrultusunda gelecek durumlara dair bulgulara rastlamak için ABD iş raporlarını takip edecek. Dolar Perşembe günü Cuma günkü piyasa tatili öncesinde diğer majör dövizlere karşı durgun bir görüntü sergilemişti. Amerikan Doları’nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi son ticarette değişmeyerek 89,75 puanda kaldı. Haftalık olarak endeks %0,88 yükselmişti.

Dolar ticaret savaşı tehditlerinin zayıflaması ve Kuzey Kore’nin nükleer programı hakkındaki diplomatik sürece dair umutlar dolayısıyla hafta boyunca zemin kazanmıştı. Dolar Cuma günü Yen karşısında düşüş yaşadı, USD/JPY %0,15 düşerek 106,28 oldu, ama yine de haftayı %1,36 yüksek kapattı. Euro da Cuma günü yükseldi, EUR/USD %0,16 yükselerek 1,2319 arttı ama haftayı %0,28 düşük kapattı. Sterlin Cuma gününün sonlarında Dolar karşısında neredeyse değişmedi, GBP/USD%1,4017’di, fakat haftayı %0,93 aşağıda kapattı. ABD iş verileriyle birlikte yatırımcılar bu hafta imalat ve hizmet sektöründeki faliyetlerin geçtiğimiz ay güçlü devam edip etmediğini görmek için İngiltere PMI verilerini yakından takip edecek.

Yatırımcılar ayrıca Çarşamaba günü tüketici fiyatlarında görülen düşüşün sona erdiğini görtermesi beklenen euro bölgesi enflasyon verilerini de bekliyor. Enflasyondaki bir artış Avrupa Merkez Bankası’nın bu yılın sonlarına doğru teşvik programını sonlandıracağı beklentilerini destekleyebilir. Gelecek haftanın öncesinde, piyasaları etkileyebilecek ekonomik takvimde yer alan bu ve diğer olayları sizler için listeledik.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir