"Enter"a basıp içeriğe geçin

19 Mart 2018 Haftalık Ekonomik Bülten

ABD’de tarım dışı istihdam Şubat’ta beklentilerin üzerinde gelirken saatlik ücretler hafif geriledi. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam 313 bin arttı, bu 1 yılın en büyük artışı oldu. Beklenti istihdamın 205 bin artmasıydı. İşsizlik oranı değişmeyerek %4.1’de kaldı. İşsizlik böylece 5. ayda da bu seviyede kaldı. ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında gümrük tarifesi uygulanması kararını imzaladı.Trump, tartışmalı gümrük vergisi kararı için Beyaz Saray’da düzenlenen imza töreninde, “Bugün aldığımız kararlar, bir seçenek değil, ulusumuzun güvenliği için bir zorunluluktu.” dedi. ABD Hazinesi’nin en büyük alıcıları olan bu ülkeler, ABD varlıklarını azaltarak bu yaptırımları protesto edebilir. Dolar, güçlü ABD ekonomi verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımlarını daha hızlı bir tempoda gerçekleştirme beklentilerini güçlendirerek iyimser değerlendirmeler yapmasının ardından Perşembe günü pek çok haftanın yüksek değerlerine ulaşmıştı. Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında uzlaşılan koalisyon protokolünün tanıtımı Başbakan ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel, CSU Genel Başkanı Horst Seehofer ve SPD genel başkanlığına vekalet eden Olaf Scholz tarafından Federal Basın Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Goldman Sachs Group Inc. tarafından yapılan açıklamaya göre bankanın yeni CEO’su David Solomon olacak.Buna göre bankanın liderliğine mevcut CEO Lloyd Blankfein’ın ardından David Solomon geçecek. New York merkezli şirketin Pazartesi günkü açıklamasına göre başkan ve eş COO olan Harvey Schwartz, 20 Nisan’da görevinden ayrılacak. Yapılan açıklamada Blankfein’ın görevi ne zaman bırakacağı belirtilmedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, mevduat faizlerine tavan uygulaması getirilmesine ilişkin “Öyle bir çalışma şu anda yok” dedi. Akben, “Bankamız tarafından kullanılacak milli bir kredi derecelendirme kuruluşuna ihtiyaç duymaktayız.” dedi. Ulusal kredi derecelendirme kuruluşunun bu yıl içinde kurulmasının hedeflendiğini belirten Akben, milli kredi derecelendirme kuruluşuyla ilgili olarak “Kurulacak olan yapının uluslararası standartlara uyumlu olması ve bağımsız-tarafsız olarak kurularak faaliyetlerine devam etmesi önemli” şeklinde değerlendirmede bulundu. Washington Post’un haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevine son verdi. ABD Başkanı Trump, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Tillerson’un yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’nun geçeceğini belirterek Pompeo’nun harika bir iş çıkaracağını söyledi. Trump, ayrıca, Rex Tillerson’a hizmetleri için teşekkür etti. ABD Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, CIA Direktörlüğü koltuğuna ise Gina Haspel oturacak. Haspel, bu pozisyona seçilmiş ilk kadın olacak. Juncker, İngiltere’den AB’den ayrılık sürecinde özellikle İrlanda sınırı konusunda “üst düzey çaba” beklediklerini de sözlerine ekledi.Brüksel’in, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda’yı Gümrük Birliği dahil olmak üzere AB mevzuatına tabi tutmak istemesi önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. AB, Kuzey İrlanda’ya yönelik bu yaklaşımıyla Londra’yı sıkıştırmak, müzakerelerde kendi elini kuvvetlendirmek ve süreci hızlandırmak istiyor. Fed’in bu ayki toplantısında faiz oranlarını arttırması bekleniyor.

Wells Fargo Securities faiz stratejisi müdürü Mike Schumacher, Fed’in 2018 yılı faiz artışlarına yönelik tahminini 3’ten 4’e yükselttiklerini belirtti. Schumacher, Bloomberg Surveillance’ye verdiği röportajda, “Fed, arayı kapatıyor” dedi. Schumacher, ayrıca, ABD 10 yıllıklarının faizinin yıl sonunda yüzde 3.20’ye ulaşmasını öngörüyor. Allianz Küresel Yatırımcıları’na göre, bitcoin balonunun patlamasının an meselesi ve yakında patlayabilir. Şirketin küresel ekonomi ve strateji departmanı başkanı Stefan Hofrichter yayımladığı notta, “Bizim görüşümüze göre, bitcoin’in değeri sıfır olmalıdır. Devlet tahvilleri, hisse senedi ve kağıt paraların aksine, bitcoin üzerinde hiç kimse hak iddia edemez. Ayrıca bitcoin hiçbir gelir akışı da üretmiyor” ifadesini kullandı. Çalışma Bakanlığı verilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 10 Mart’ta sona eren haftada 4 bin kişi azalarak 226 bin oldu. Beklenti 228 bindi. 4 haftalık ortalama başvurular 750 kişi azalarak 221 bin 500’e geriledi. Devam eden başvurular ise 4 bin artışla 1.88 milyon oldu. Bugün açıklanan diğer veriye gore Empire State İmalat Endeksi Mart ayında 22.5’e yükseldi. Fitch, mali politikanın sıkılaştığını, kredi şartlarının da zorlaştığını belirtti. Kurum baz senaryolarının; seçimlerin planlandığı gibi Kasım 2019’da yapılması yönünde olduğunu ve seçim öncesi daha fazla teşvik desteği beklentisi nedneiyle 2019’da büyümenin toparlanacağını ifade etti. Kurdaki zayıflığın enflasyonu çift hanelerde tuttuğuna dikkat çeken kurum “Para politikası sıkılaşsa da enflasyon beklentileri kötüleşti. Enlasyonun 2018 yılının çoğunda çift hanelerde kalması muhtemel” değerlendirmesini yaptı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir