"Enter"a basıp içeriğe geçin

12-16 Mart 2018 Haftalık Ekonomik Bülten

ABD’de tarım dışı istihdam Şubat’ta beklentilerin üzerinde gelirken saatlik ücretler hafif geriledi. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam 313 bin arttı, bu 1 yılın en büyük artışı oldu. Beklenti istihdamın 205 bin artmasıydı. İşsizlik oranı değişmeyerek %4.1’de kaldı. İşsizlik böylece 5. ayda da bu seviyede kaldı. Ortalama saatlik ücretler yıllık %2.6 arttı. Geçen ayın ücretler verisi %2.9’dan %2.8’e revize edildi. Ücretler aylık bazda %0.2 beklentisine karşılık % 0.1 arttı. İşgücüne katılım oranı 62.7’den 63’e yükseldi, bu Eylül’den beri en yüksek seviye oldu. Ortalama çalışma saati ise 34.3’ten 34.5’e yükseldi. ABD’de geçen hafta 1969 yılından beri en düşük seviyeye inen haftalık işsizlik maaşı başvuruları 3 Mart’ta sona eren haftada 21 bin artışla 231 bin oldu. Bu, 6 haftanın en yüksek seviyesi olarak kayda geçti. Beklenti 220 bindi. 4 haftalık ortalama işsizlik başvurtuları 2 bin lili artarak 222 bin 500 oldu. Devam eden başvurular ise 65 bin azalarak 1.87 milyon oldu. Önceki hafta 201 bin olarak açıklanan veri ise revize edilmedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 oranlarında gümrük tarifesi uygulanması kararını imzaladı.Trump, tartışmalı gümrük vergisi kararı için Beyaz Saray’da düzenlenen imza töreninde, “Bugün aldığımız kararlar, bir seçenek değil, ulusumuzun güvenliği için bir zorunluluktu.” dedi. ABD Hazinesi’nin en büyük alıcıları olan bu ülkeler, ABD varlıklarını azaltarak bu yaptırımları protesto edebilir. Dolar, güçlü ABD ekonomi verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımlarını daha hızlı bir tempoda gerçekleştirme beklentilerini güçlendirerek iyimser değerlendirmeler yapmasının ardından Perşembe günü pek çok haftanın yüksek değerlerine ulaşmıştı. Dolar Japon yen’i karşısında keskin düşüşler yaşadı.

UsdJpy 2016 Kasım ayından beri gördüğü en düşük seviye olan 105,25’e geriledi ve %0,44 düşüş ile 105,74 seviyesinde sonlandı. Yen, Japonya Bankası Başkanı Haruhiko Kurado’nun, enflasyon hedefinin %2’yi bulması halinde 2020 yılında bu agresif parasal gevşeme politikasından çıkmayı tartışabileceklerini söylemesinin ardından zaten bir destek görmüştü. Euro yüksek seyretti, EurUsd %0,43 artarak 1,2316 seviyesine yükseldi. Yatırımcılar Pazar günkü İtalyan seçimlerinin sonuçlarına odaklandı. Sterlin zayıf dolar karşısında yükseldi. GbpUsd %0,2 artarak 1,3800 oldu. Gelecek hafta, yatırımcılar, özellikle beklenenden daha iyi gelen ücret büyümesinin büyük piyasa dalgalanmalarını beslemesinin ardından, ABD Şubat ayı istihdam raporlarına odaklanacak. Tacirler ayrıca önerilen ticaret tarifelerine dair gelişmeleri ve Euro bölgesi ve Japonya’daki merkez bankası toplantılarına da odaklı olacak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir